SIVA ALÇI

ALÇI SIVA NEDİR

Alçı sıva tuğla ya da taş duvar gibi kagir yüzeyler üzerine yüzeyi düzeltmek için elverişli kalınlıkta doğrudan yapılabileceği gibi, kaba sıva yapılmış çimentolu sıvalar üzerine ince sıva veya perdah (Saten Alçı Nedir? Nasıl Yapılır?) niteliğinde de yapılabilir. Bu amaçla kullanılan alçı sıva iki gurupta ele alınabilir.

Kaba sıva yerine yapılacak olan alçı sıvada, hafiflik ve diğer özellikleri sağlaması amacıyla perlit dolgusu kullanılmaktadır. Bunlara perlitli sıva alçısı adı da verilmektedir. Diğer sıva alçısı ya da perdah alçısı ise, yüzeyleri düzeltmek, boya için iyi, düzgün ve pürüzsüz bir boya altlığı oluşturmak amacıyla üretilir ve saten alçı olarak da adlandırılır.

Alçı Sıva Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ankara Tadilat Tamirat Dekorasyon ev ofis iş yeri Boya Badana Ustası

ALÇI SIVA UYGULAMSI

1.ALÇI SIVA DEPOLAMA:
Alçı, kireç veya çimento torbalarıyla karışık depolanmamalı, özellikle su ve nemden korunmalıdır.

2.ALÇI SIVA İÇİN YÜZEY HAZIRLIĞI:
Alçı sıva; gazbeton, brüt beton, ahşap, metal vb. her türlü yüzeye uygulanabilmektedir. Uygulama yapılacak yüzey aderansın sağlanması açısından; çok kuru, yağlı, tozlu, boyalı veya çok düzgün olmamalıdır. Yüzey çok kuru ise uygulamadan bir süre önce ıslatılmalıdır. Boyalı yüzeylere ise uygulamadan önce çentik atılmalıdır. Brüt betonlar üzerindeki pürüzler alınmamalı yüzey pürüzsüz hale getirilmemelidir. Gerektiğinde yüzeyler çekiçle pürüzlü hale getirilmelidir. Sıva uygulamaları öncesinde yüzeylerin hazırlanması ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

3. ALÇI SIVA İÇİN DESTEK ELEMANLARI:
Büzülme, genleşme, oturma gibi binanın yapısal hareketleri veya titreşim sonucu kolon, kiriş, döşeme ve duvar gibi yapı elemanlarında oluşabilecek çatlamalar, sıva yüzeyinde çatlaklara yol açabilir. Çatlama riskini azaltmak için farklı malzemelerin birleşim yerlerine sıva filesi uygulanmalıdır.

4. ALÇI SIVA KALINLIĞI:

Alçı sıva kalınlığının fazla olması halinde sıva uygulamaları 1 gün arayla ve iki aşamada, ilk kat mastarlanmadan yapılır. (Sıva çeşitleri ve uygulamaları ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

5. KURUMA:
Alçı sıva uygulanan yüzeyde boya aşamasına geçmeden önce yüzeyin mutlaka tamamen kuruması beklenmelidir. Aksi taktirde yüzeyde kabarma meydana gelir. Farklı markada ve farklı türde alçılar, değişik oranlarda karışım suyuna ihtiyaç duyarlar. S/A oranı makine alçılarında daha düşük olmakla beraber 0.5-07 arasında değişir. Bütün alçı
türlerinde harç hazırlanırken; kaba önce su konulur, daha sonra alçı suyun üzerine normal bir hızda serpeleyerek dökülür. Yeteri kadar alçı suya ilave edildikten sonra yaklaşık iki dakika beklenerek alçının suyu iyice emmesi sağlanır. Bundan sonra homojen hale gelinceye kadar iyice karıştırılır ve karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra her ne şekilde olursa olsun alçı harcına alçı veya su ilave edilmez!!!

•Alçı, insan cildine en uygun pH değerine (5,5) sahip malzemedir.

5 ºC altındaki sıcaklıklarda donma riski nedeni ile alçı uygulaması yapılmamalıdır. Mümkünse 35 ºC’nin üzerindeki sıcaklıklarda alçı uygulaması yapılmamalı eğer yapılması zorunlu ise alçının suyunu kaybetmemesi için gerekli tedbirler (zemini ıslatma, rüzgara karşı koruma) alınmalıdır.

Selamlar Size Nasıl
Selamlar Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?